Potpisnici saopštenja smatraju da je Ratko Dmitrović u potpunosti u javni život vratio retoriku devedesetih, kada su kritičari vlasti i nezavisni novinari proglašavani za izdajnike i neprijatelje društva, a neki od njih su to svoje „izdajstvo“ platili i životom.
Imajući u vidu da je Dmitrović prvi čovek kompanije u kojoj država ima značajnog vlasničkog udela i koja, upravo po rečima Dmitrovića, njome upravlja – neophodno je da se Vlada Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja odrede prema njegovim šovinističkim izjavama o Nezavisnom udruženju novinara Srbije, koje predstavljaju i poziv na linč.
Državni organi treba jasno da saopšte da li stoje iza njegovih stavova i izjava, pošto se on upravo poziva na autoritet države.
Zastrašujuće je da se Ratko Dmitrović hvali da je „u kontinuitetu sa devedesetim“, s obzirom da je jedan od najpoznatijih ratnih huškača iz tog perioda, koji nažalost ne samo da nije odgovarao za posledice svog ratnog huškanja nego je i nagrađen pozicijom direktora i glavnog i odgovornog urednika „Večernjih novosti“.
Iako se vlast zvanično zalaže za pomirenje u regionu i ragionalnu stabilnost, pojave poput Ratka Dmitrovića ne govore tome u prilog, naprotiv.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine NDNV
Asocijacija nezavisnih elektronih medija ANEM
Asocijacija lokalnih nezavisnih medija Local Press
Asocijacija onlajn medija AOM
Fondacija „Slavko Ćuruvija“