Skoči na sadržaj

Medijska koalicija zahteva hitno izvršenje rešenja Poverenika za informacije od javnog značaja

Predstavnici Medijske koalicije u Timu za dijalog dostavili su danas Koordinacionoj grupi Vlade Srbije za saradnju sa medijima spisak neizvršenih rešenja donetih po žalbama izjavljenim Povereniku zbog povrede prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja i zahtevali njihovo hitno izvršenje.

Novinarska i medijska udruženja okupljena u Medijsku koaliciju konstatovala su, u dopisu upućenom Koordinacionoj grupi, da je broj neizvršenih rešenja u periodu od početka 2015. pa do kraja septembra ove – dramatično veliki i da je zbog toga ugroženo ustavno pravo građana da budu istinito, potpuno i blagovremeno obaveštavani o pitanjima od javnog značaja.

Oni su istakli da urušavanje instituta slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja onemogućava novinarima i medijima da obavljaju svoj posao, a podsetili su i na to da Ustav Srbije kaže da „svako ima pravo na pristup podacima koji su u posedu državnih organa i organizacija kojima su poverena javna ovlašćenja, u skladu sa zakonom“.

„Ispunjavanje naših zahteva je zapravo ispunjavanje ustavnih i zakonskih obaveza“, navodi se u dopisu Medijske koalicije.

Koalicija je navela da od ukupnog broja predmeta (601) postoji 126 medijskih, a od toga 77 onih koji se odnose na organe javne vlasti na državnom nivou, a preostalih 49 na organe javne vlasti na nižim nivoima.

„Čvrstog smo uverenja da organi javne vlasti treba da postupe po svim rešenjima Poverenika i da niko ne sme da bude diskriminisan, ali podsećamo da se naš zahtev odnosi na novinarsko-medijske slučajeve i da očekujemo veoma konkretne rezultate po ovom pitanju do kraja godine, kako bismo se uverili da zaista postoji politička volja da se rešavaju problemi na medijskoj sceni“, navodi se u dopisu Koalicije.

Koalicija podseća da su naši predstavnici u Timu za dijalog, 22. oktobra, Koordinacionoj grupi dostavili specifikovane i do kraja godine oročene zahteve za prevazilaženje akutnih problema na medijskoj sceni, među kojima se nalazi i zahtev da državni organi postupe po rešenjima Poverenika za informacije od javnog značaja i novinarima dostave podatke koje su zahtevali po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Prethodno su udruženja okupljena u Tim za dijalog, 16. avgusta, Koordinacionoj grupi uputila 13 zahteva koje su, prema dogovoru sa prethodnog sastanka, dodatno specifikovala i vremenski oročila.

Koalicija ponavlja da će na osnovu onoga da li će i u kojoj meri njeni zahtevi biti ispunjeni, odlučiti da li uopšte ima smisla nastaviti dijalog sa vlastima i učestvovati u Radnoj grupi za izradu Medijske strategije.

 

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Nezavisno društvo novinara Vojvodine

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija

Poslovno udruženje Lokal pres

Asocijacija onlajn medija

Beograd-Novi Sad-Kragujevac-Niš, 1. novembar 2018.